Activitatea sportivă în Alexandria se remarcă în domenii variate (fotbal, baschet, handbal, lupte greco-romane, judo, tir, tenis de masă şi câmp, culturism), sportivii alexăndreni obţinând rezultate deosebite.
Sala Sporturilor cu 1000 de locuri, Stadionul municipal, două cluburi sportive, bazele sportive, poligonul de tir oferă un cadru adecvat desfăşurării de activităţii sportive, mărturie fiind performanţele obţinute de sportivii localnici.

Baschetul Alexandrean – Istoria unui succes

2001
Echipa a participat la Campionatul National de Minibaschet de la Cerbul-Vanatorul unde s-a clasat pe locul 2
2001
2002
Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori III feminin de la Cluj Napoca unde s-a clasat pe locul 9
2002
2003
Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori III feminin de la Alexandria unde s-a clasat pe locul 2
2003
2004
Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori III feminin de la Sibiu unde s-a clasat pe locul 2
2004
2005
Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori III feminin de la Alexandria unde a cucerit titlul de CAMPIOANA NATIONALA Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori II feminin de la Bucuresti unde s-a clasat pe locul 4 Membre ale echipei au participat la Campionatul Europen de Baschet U 16 feminin de la Tallinn in Estonia unde s-au clasat pe locul 5 Echipa BC Teleorman a promovat in Divizia A
2005
2006
Membre ale echipei impreuna cu antrenorul Madalin Piperea au participat la Campionatul European de Baschet U 16 din Finlanda unde s-au clasat pe locul 3 Membre ale echipei au participat la Campionatul European de Baschet U 18 feminin unde s-au clasat pe locul 8 Membre ale echipei impreuna cu antrenorul Madalin Piperea au participat la Campionatul Balcanic – U 16 unde s-au clasat pe locul 2 Membre ale echipei au participat la Campionatul Balcanic – U 18 unde s-au clasat pe locul 3 Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori II feminin de la Bucuresti unde a cucerit titlul de CAMPIOANA NATIONALA Echipa a participat la Campionatul National de Minibaschet feminin unde s-a clasat pe locul 5 Echipa a participat in Campionatul National de baschet in Divizia A la finalul careia s-a clasat pe locul 8
2006
2007
Membre ale echipei impreuna cu antrenorul Madalin Piperea au participat la Campionatul European de Baschet – U 18 de la Timisoara unde s-au clasat pe locul 2 si au promovat in prima grupa valorica Membre ale echipei impreuna cu antrenorul Madalin Piperea au participat la Campionatul Balcanic – U 18 de la Giurgiu unde s-au clasat pe locul 2 Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori I de la Alexandria unde a cucerit titlul de CAMPIOANA NATIONALA “Diploma de merit – cel mai bun antrenor al anului” a fost acordata de catre Federatia Romana de Baschet antrenorului BC Teleorman, Piperea Madalin.
2007
2008
Echipa BCT Alexandria a terminat Campionatun National Div A pe locul 4 Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – juniori I feminin de la Timisoara unde s-a clasat pe locul 2 Echipa a participat la Campionatul National de Baschet – U`20 feminin de la Brasov unde s-a clasat pe locul 2
2008
2009
Echipa CSS Alexandria a participat la Campionatul National de Baschet – U20-Craiova unde a cucerit titlul de CAMPIOANA NATIONALA Echipa BCT Alexandria a cucerit locul 2 la CUPA ROMANIEI