Primăria Municipiului Alexandria

romanaenglishfrancais

Primari ai Alexandriei

Nr. Crt.
Primar
Perioada
1 Hristache Rado septembrie 1864 - mai 1865
2 Atanase Colicrava mai 1865 - decembrie 1866
3Pandele Zaharescu decembrie 1866 - decembrie 1868
4Matache Nedelcovici decembrie 1868 - iunie 1869
5Gheorghe Eliad iunie 1869 - ianuarie 1870
6Anghel Repanovici ianuarie 1870 - februarie 1873
7Marin Petrescu februarie 1873 - ianuarie 1874
8Pandele Zaharescu iulie 1874 - ianuarie 1876
9Marin Antonescu ianuarie 1876 - iunie 1877
10Pandele Zaharescu iunie 1877 - ianuarie 1878
11Dem. Badescu-Rosiori ianuarie 1878 - mai 1879
12Pandele Zaharescu mai 1879 - iunie 1881
13Stefan Mandreanu iulie 1881 - decembrie 1886
14Dem. Badescu-Rosiori decembrie 1886 - septembrie 1887
15Mihalache Ionescu septembrie 1887 - martie 1888
16Dem. Badescu-Rosiori martie 1888 - octombrie 1894
17Constantin Vladescu octombrie 1894 - aprilie 1897
18Dimitrie Angelescu aprilie 1897 - ianuarie 1899
19Dem. Badescu-Rosiori ianuarie 1899 -aprilie 1899
20Andrei Noica aprilie 1899 - februarie 1901
21Stefan Mandreanu mai 1901 - decembrie 1904
22Andrei Noica decembrie 1904 - februarie 1905
23Dimitrie Angelescu februarie 1905 - martie 1907
24Ion Gh. Eliad februarie 1905 - martie 1907
25Ion Gh. Eliad aprilie 1907 - iunie 1910
26Gheorghe Ionescu martie 1911 - martie 1914
27Anton Vacareanu martie 1914 - august 1916
28D. V. Anghel ianuarie 1917 - mai 1917
29Petrache H. Gancevici mai 1917 - iunie 1918
30Alexandru Protopopescu-Rosiori iunie 1918 - decembrie 1918
31Constantin Colicrava decembrie 1918 - februarie 1919
32Florea Georgescu februarie 1919 - ianuarie 1920
33Constantin Gadea ianuarie 1920 - aprilie 1920
34Traian Beca aprilie 1920 - decembrie 1921
35Alexandru Protopopescu-Rosiori decembrie 1921 - ianuarie 1922
36Petre N. Mincu ianuarie 1922
37Florea Georgescu ianuarie 1922 - martie 1922
38Dem Enescu Trajan martie 1922 - aprilie 1922
39I. Teodorescu (gireaza) 6 aprilie 1922 - 9 octombrie 1922
40Alexandru Macavei octombrie 1922 - iulie 1925
41Dem Enescu Trajan iulie 1925 - martie 1926
42Alexandrua Beca aprilie 1926 - iunie 1927
43Alexandru I. Ionescu iunie - iulie 1927
44Dem N. Teodorescu iulie 1927 - martie 1928
45Traian Beca martie 1928 - mai 1928
46Dem N. Teodorescu mai 1928 - mai 1929
47Andrei N. Mincu februarie 1931 - august 1931
48Petre Mincu august 1931 - iunie 1932
49Petre T. Bratescu iunie 1932 - august 1932
50Dem N. Teodorescu august 1932 - decembrie 1933
51Constantin Tyllo decembrie 1933 - noiembrie 1934
52Alexandru Colfescu noiembrie 1934 - 1937
53Justinian Vestemeanu 1938 - 1939
54Alexandru Colfescu 1939 - 1940
55Ion Raducanu 1941 - 1942
56Constantin Bleescu 1943 - 1944
57Constantin Barzon 1944 - 1946
58Simion Marian 1946 - 1947
59Ion Petculescu 1947 - 1948
60Haralambie Brebenaru 1948 - 1949
61Marian Balanescu 1949 - 1950
62Ion Ioncea mai 1950 - noiembrie 1950
63Ion Apostol noiembrie 1950 - septembrie 1953
64Constantin Bunghis decembrie 1953 - iulie 1955
65Stanciu Alexandrina august 1955 - august 1958
66Petre Rapeanu august 1958 - septembrie 1963
67Constantin Stancea septembrie 1963 - august 1964
68Petre Rapeanu august 1964 - martie 1968
69Ion Rabu martie 1968 - martie 1978
70Ion Raducu martie 1978 - mai 1986
71Marian Niculcea mai - octombrie 1986
72Stefan Deculescu octombrie 1986 - 22 decembrie 1989
73Marian Popa decembrie 1989 - ianuarie 1990
74Stefan Iancu ianuarie 1990 - septembrie 1990
75Iulian Tavan septembrie 1990 - martie 1992
76Leonida Guruianu martie 1992 - iunie 1996
77Teodor Nitulescu iunie 1996 - februarie 2001
78Constantin Slabescu februarie 2001 - iunie 2008
79Victor Dragusin iunie 2008 - pana in prezent

Parteneri